UMBERTO I (1878-1900) 20 Lire 1888, oro gr. 6,44. Pagani 583, MIR 1098m. NGC5782296-012 MS62. Spl
UMBERTO I (1878-1900) 20 Lire 1890, oro gr. 6,44. Pagani 585, MIR 1098a. NGC5782296-003 MS63. q.Fdc
UMBERTO I (1878-1900) 20 Lire 1891, oro gr. 6,44. Pagani 586, MIR 1098p. NGC5782296-011 MS64+. Fdc
UMBERTO I (1878-1900) 50 Centesimi 1892, argento gr. 2,48. Pagani 609, MIR 1104b. NGC5782311-015 MS63. Rara. q.Fdc
UMBERTO I (1878-1900) 20 Lire 1893, oro gr. 6,43. Pagani 587, MIR 1098r, Friedberg 20. NGC5782296-015 MS61. Spl
UMBERTO I (1878-1900) 5 Centesimi 1896, rame gr. 5,19. Pagani 618, MIR 1107b. MS65BN. Rara. Fdc
UMBERTO I (1878-1900) 2 Centesimi 1896, rame gr. 2,01. Pagani 621, MIR 1108b. MS64RB. Rara. Fdc
UMBERTO I (1878-1900) 20 Lire 1897, oro gr. 6,44. Pagani 588, MIR 1098s. NGC5782296-004 MS64. Rara. q.Fdc
UMBERTO I (1878-1900) 2 Lire 1897, argento gr. 9,97. Pagani 598, MIR 1102b. NGC5782333-005 MS64. Fdc
UMBERTO I (1878-1900) 1 Lira 1899, Roma argento gr. 4,99. Pagani 606, MIR 1103f NGC5782333-014 MS66. Fdc
Umberto I - Colonia Eritrea (1890-1900)
Asta: Asta 129
30 11 2021 17:00 CET
01 12 2021 10:30 CET
Via Brera 4, Milano, 20121, Italia